Frostpunk

8.4 /10
583 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Frostpunk Oyun İnceleme Makalesi

Frostpunk, Steampunk türünün sanatsal ve moda stillerini seven, beni ilk olarak adı ile çeken bir oyun oldu. İkinci olarak This War of Mine’ı yapan 11 Bit Studios tarafından yapılacağını öğrendiğimde oyundan beklentilerim daha da arttı. Ama bu konuda biraz hayal kırıklığına uğradığımı söylemem gerek. This War of Mine’ı sevdiğiniz için bu oyunu oynarsanız siz de hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Frostpunk Victoria döneminde aniden gelen soğuklardan dolayı hayatta kalmak için insanları sıcak tutacak gelişmiş jeneratörler geliştirip, jeneratör merkezinde toplumu/şehri yeniden kurma üzerinde kurulu. Oyunu oynarken yeni yasalar çıkarıp, teknolojiyi duruma göre adapte ederken insanları memnun etmeliyiz.

 

Frostpunk ve Anlatmak İstediği:

Ama Frostpunk’ı oynarken yönettiğimiz insanların adlarını, geçmişlerini, hayallerini bilmeden oynuyoruz. Sadece boş bir pixel durumundalar ve aralarda çıkan eventler onlarla bap kurmamızda pek işe yaramıyorlar. Tek amacımız şehri stabil bir şekilde hayatta tutup, görevleri yapmak. Bunları yaparken şu anki toplumumuzda canice/aydınlanmamış sayılacak şeyleri yaptırmakta sıkıntı çekmiyoruz. Sonuçta yönettiklerimiz boş bir pixel parçası. Ama belki de oyunun vermek istediği ana fikir budur. Bir topluluğu hayatta tutmak için en “barbarca” şeyleri bile yapabileceğimizdir.

Frostpunk’ın ise insanın toplum olarak hayatta kalabilmek için neleri feda edebileceği ve insanın travmatik durumlarda ne denli dogmatik bir duruma gelebileceği, “insanlığını” ne kadar koruyabileceği, üzerine kuruluymuş gibi geldi. Ama bunları vermede biraz başarısız olması oyunun bu konuda anlaşılmasını zorlaştırıyor. Oyundan örnek verecek olursam çocukları madenlerde ölümüne çalıştırmak ve ölülerin bedenlerini gübre olarak kullanmayı seçmek sizin elinizde. Bu tarz seçimleri Book of Laws üzerinden yaparak şehrinizin geleceğini şekillendiriyorsunuz. Yaptığımız seçimler umut ve memnuniyetsizlik barlarına etki ediyorlar. Umut sıfırlanırsa veya memnuniyetsizlik çok yükselirse kaybediyorsunuz. Bu barlara etki eden diğer unsurlar ise sıcaklık, açlık, barınak gibi hayatta kalma etmenleri.

Frostpunk Oyun Kapağı

 

Oynanış Unsurları:

Oyunun başlarında topluluk ufak olduğundan ve oyun şehrinizi kurmanız için biraz zaman tanıdığından her şeyin iyi gittiği gibi bir yanılgıya kapılabilirsiniz. Ama senaryo ilerledikçe, topluluk büyüdükçe ve sıcaklık daha da düştükçe hiçbir şeyin istediğiniz gibi gitmediğini ve başarısız olduğunuzu göreceksiniz. Book of Laws’da daha sonra açılan Faith ya da Order ağaçlarından birini seçerek umudu ya da memnuniyetsizliği dogmatik bir hale getirerek bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Frostpunk’ta insanlar dört sınıfa ayrılmış durumda. İşçiler, mühendisler, çocuklar ve ampüteler. İşçiler ve çocuklar sadece kas gücü gerektiren işleri yaparken ampüteler prostetik uzuvlarla kas gücü havuzuna katılıyorlar. Mühendisler kas gücünün yanında atölye ve fabrika gibi beyin gücü gerektiren yerlerde de çalışabiliyorlar. Ve atölye kurarak şehrimizdeki teknolojiyi geliştirmeye ve madenler ve seralar kurmaya, çeşitli işleri daha efektif yapmaya ve jeneratörümüzü geliştirmeye başlıyoruz.

Frostpunk’ta atmosfere oldukça önem verilmiş. Bir yeri ısıttığınızda karların erimesi ve ısıtmayı kestiğinizde karların yavaşça birikmesi... İnsanların kar üzerinde bıraktığı izler oldukça güzel dokunuşlar ve sesleriyle sizi oyunun atmosferinde hissettirmeyi oldukça iyi bir şekilde başarıyor.

Standart oyunda 20. Güne geldiğimizde The Arks diye bir senaryo modu ve The Arks’ta 20. Güne geldiğimizde de The Refugees diye iki ayrı senaryo modu açılıyor. The Arks oyun modunda bilim adamlarının insanlığın sahip olduğu tohumları kurtarmaya çabalamaları anlatılıyor ve oyuna otonom cihazlarla başlıyoruz. Bu yüzden daha kolay bir deneyim sunarken The Refugees’de yüksek sayıdaki işçilerin çaldıkları bir jeneratörde hayatta kalmalarını anlatıyor ve biraz daha zor bir deneyim sunuyor. İleriki tarihlerde gelmesi planlanan iki ayrı senaryo modu daha var. Bu da Frostpunk’ı gelecekte tekrar ziyaret etmemizi sağlayacak güzel unsurlar olarak göz kırpıyorlar.

Frostpunk Oyun İçi

 

Frostpunk Oyun İpuçları:

Oyunda öncelikle beconu araştırıp izcileri dünyayı keşfetmeye gönderin. Bu sayede daha fazla insan, madde, bedava teknoloji ve otomaton bulabilirsiniz. Ama her insanı kurtarmaya çalışmayın. Sizin de bakmanız gereken insanlar var.

Book of laws’da fighting arena-> public house-> moonshine-> House of Pleasure dalından ilerlemek memnuniyetsizliği sorun olmaktan çıkarır. Ve Faith ağacı ile umudu sorun olmaktan çıkartarak endişenmeniz gereken şeyleri en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

A New Home ve The Refugees senaryolarında insanları gübre olarak kullanarak seralardan, The Ark senaryosunda ise mezarlık kurarak en fazla verimi alabilirsiniz.

Bir gözünüz sürekli sağ üstte bulunan zaman çizelgesinde olsun, soğuğun ne zaman geleceğini görmek işinize yaracaktır.

Oyun hile gibi bir olanak sunmuyor ancak trainer indirerek haksız kazanç elde edebilirsiniz.

Frostpunk Oyun Planı

Yapımcı:

11 Bit Studios

Yayıncı:

11 Bit Studios

Yayınlanma Tarihi:

24.04.2018

Kategoriler:

Simülasyon

Çok yakında