Wolfenstein II: New Colossus

5.5 /10
733 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Wolfenstein II: New Colossus Oyun İnceleme Makalesi

Eğer Wolfenstein The New Order'ı oynayıp bitirdiyseniz, Blazko Reis’in şimdiye kadar nükleer ateşte kül olmuş, Anya yenge de haliyle ul olmuş olması gerekiyordu değil mi? Valla oyunun isminden de anlayacağınız üzere Reis'e pek rahat yok... Hikâye üstünden gidecek olursak ağır bir tek düzelik var. Blazko uyanıyor, öleceğini öğreniyor ve sonrasında o yarı ölü haliyle ve bir denizaltı dolusu yancıyla Amerika’yı Nazi işgalinden kurtarıyor. Gerçi hoş, Wolfenstein serisi her ne kadar kardeş serisi Doom gibi hikâyeden çok aksiyona yüklense de bu kadar tek düzelik gerçekten sıkıyor desek çok az olur… İşin içine Blazko'nun arabeske bağlayan geçmişini (Spoiler: Babası çok ağır hayırsız) ve Anya ile olan ilişkisini sıkıştırmak bile hikâyeyi pek kurtaramıyor. Bu yüzden, 100 üstünde aktör ve 40 saatten fazla performans kaydı yapılan bir oyun için gerçekten hayal kırıklığı.

Oyunun süresinin kısa olması da bu konuda pek de yardımcı olmuyor... Tabii oyun esnasında toplayabileceğiniz dökümanlar ve oyun boyunca etrafta göreceğiniz kısa enstantaneler (Spoiler: Oyunun içine bildiğiniz Grammerci Nazi koymuşlar) maalesef pek yardımcı olmuyor desek yeridir. Oyun için çıkan Freedom Chronicles isimli DLC için de aynı şey geçerli olsa da her bölümün 50'li yıllardaki çizgi romanlar tadında yapılmış olan ara videoları bir nebze durumunu kurtarıyor.

Wolfenstein II New Colossus Oyun Kapağı

 

Wolfenstein II: New Colossus Oyun Oynanışı:

Oynayış olarak daha önce de bahsettiğim üzere Wolfenstein serisi tıpkı kardeş oyunu Doom gibi hikâyeden çok aksiyonu öne çıkarması ile ünlü. Fakat bu yeni nesil Wolfenstein serisinin ikinci oyunu, biraz işi değiştiriyor… Serinin ikinci oyununda bj ölmek üzereyken gözlerini açıyor ve oyunun yarısı boyunca canınız maksimum 50 civarında oluyor. Artık eskiden olduğu gibi kendi kendine tekrar full haline yenilenemiyor. Bu nedenle ilk oyunda endam eden stealth mekaniklerini kullanmak daha bir elzem hal alıyor. Çünkü New Order'ın aksine düşmanlar daha kalabalık, daha büyük ve gireceğiniz her çatışma son çatışmanız olabilir. Hele ki Pro'luk veya mazoşistlik olsun diye “Mein lieben” seviyesinde oyunu oynuyorsanız. Onun dışında Perk sistemi ve toplanabilirler geri dönüş yapıyor ki bazı toplanabilirler cephaneliğinizdeki silahları geliştirmek için şart.

Oyundaki silahlar ile ilgili söylenebilecek bir başka özellik ise; artık ağır silahlar konusunda daha fazla seçeneğinizin olmasının dışında elinizdeki silahları birbirinden farklı olmalarına rağmen “Dual wield” yapabilmeniz. Bu özellik ilginç deneylerin yolunu açabiliyor. İşin ilginç yanı Doom'a bile multiplayer ekleyen, hatta Quake serisini Overwatch tadında olarak Quake Champions olarak üstünde çalışan ve erken erişime sunan Bedhesta ve Machine Games, neden Wolfenstein'a bu özelliği vermekten çekindi, pek anlaşılmış değil.

Wolfenstein II New Colossus Oyun İçi

 

Wolfenstein II: New Colossus Oyun Gereksinimleri:

Grafik olarak id 6 Engine, önceki oyunda kullanılan id 5'in aksine istenileni yeterince veriyor diyebiliriz. Ne ışıklandırmalar ne de ortamda gözü rahatsız edecek bir şey yok... Hele ki 2GB’lık ekran kartlarında bile 60'ın altına düşmeden yüksek ayarları vermesi çok hoş bir özellik. Fakat yine de bir oyun bilgisayarına sahip değilseniz GameHub ile oynamanız önerilir.

Kıssadan hisse eğer eski seriye karşı nostaljik bir bağınız varsa, hızlı oynayıp bitirecek bir şey bakınıyorsanız, buyrun oynayın. Paranıza değer mi? Bir nebze değer… Fakat sonrasında oyunun yüzüne bakar mısınız? İşte ondan pek emin değilim. Çünkü bu haliyle oyun, yarım pişmiş gibi duruyor ve umarım devam oyununda bu kısa ve tek düze hikâye sorununa bir el atarlar. Oyunu indirmek ve oyunu yüklemek derdiyle uğraşmadan oyun bilgisayarından bağımsız bir şekilde GameHub üzerinden Wolfenstein II: New Colossus indirmeden oynayabilirsiniz.

Wolfenstein II New Colossus Oyun İçi - 2

 

Yapımcı:

Machine Games

Yayıncı:

Bethesda-Soft

Yayınlanma Tarihi:

27.10.2017

Kategoriler:

Aksiyon

Çok yakında