Vampyr

8.7 /10
697 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Vampyr Oyun İnceleme Makalesi

Vampyr Oyun Kapağı

 

Oyuna Ön Bakış:

Brad Pitt'in başrol oynadığı “Vampirle Görüşme” (Interview with a Vampire) filmini kaçınız hatırlar? Güzel, hoş bir filmdi. Bir vampirin bir gazeteciye hayatından kesitler anlatması dışında da fazla detaya girmeyeceğim filmle ilgili. İşte oyunu yapan stüdyodaki abimiz her keza bu filmi tekrar bir şekilde hatırlamış, "Bunun üzerine de oyun yapayım" diyerek, oynayışa bir şekilde Mass Effect serisini dahil etmiş. Bir de bunun üstüne hikâyenin ortamını Victoria İngiltere’si olarak kurgulayınca böyle bir şey ortaya çıkmış, üstelik GameHub ile oyun bilgisayarına da ihtiyaç yok! … Tabii “Life is Strange” gibi bir oyunu zamanında çıkaran bir stüdyo bu sefer işi vampirli oyun yapmaya çevirince olmuş mu? Bir bakalım…

 

Oyun Hikâyesi:

Oyunumuz yukarıda da belirttiğim gibi Kraliçe Victoria İngiltere’sinde geçiyor. Hani şu bilim ve teknolojinin başını alıp gittiği fakat toplumsal yozlaşmanın dibine vurulduğu bir dönem... Bilinmeyen bir salgın Londra halkını kırıp geçiriyor ve bırakın rahipleri, bilim adamları bile salgının karşısında aciz durumda... İşler böyle sarpa sarınca eski ve çok güçlü bir vampir, savaştan yeni dönmüş Jonathan Reid isimli doktor abimizi vampire çevirip öylece sokak ortasında bırakıyor. Abimiz tekrar vampir olarak dirildiğinde açlığın verdiği iç güdüsellikle onu hastane hastane, mezarlık mezarlık, Londra sokaklarında gece vakti arayan kardeşinin gırtlağına oracıkta yapışıp öldürmesi ve o andan sonra vampir avcılarının peşine takılmasıyla başlıyor. Jonathan abimiz bu trajedinden sonra onu vampire çeviren efendisini bulmak ve salgını ortadan kaldırmak için and içiyor. Buraya kadar hoş güzel fakat oyun sonrasında öyle allanıp budaklanıyor ki gel çık işin içinden çıkabilirsen. Hatta bu yüzden bir noktadan sonra, Londra sokaklarında dolanırken ana hikâyeden kopup "Napıyorum la ben?" diyebilirsiniz... İşin iyi tarafı hazır bir vampir oyunu olmasından mütevellit, oyun esnasında Vampire the Masquerade gibi baya hoş easter eggler ile karşılaşabiliyorsunuz.

Hazır oyun içi diyaloglar demişken; oyun boyunca diyaloglar esnasında kamera öyle bir pozisyon alıyor ki hafif bir hayal kırıklığı yaratıyor. Hele ki konuştuğunuz karakterlerdeki o boş, mimiksiz suratlar, o donuk robotsu hareketleri görmek gerçekten sıkıcı bir şey. En azından GameHub ile oyun bilgisayarı alma derdi yok. Mass Effect'in son oyunu Andromeda'da bile bir karakter konuşurken kamera direk o arkadaşın botokslu suratına odaklanıyor. Bu oyunumuzda maalesef çok garip bir şekilde iki karakterin ortasında fix vaziyette kalıyor hatta bazen sadece karakterleri kameraya sırtları dönmüş şekilde veriyor ve o kamera açısını oynatma imkânınız yok.

Vampyr Oyun İçi

 

Oyun Oynayışı:

Oynayış yukarıda da belirttiğim üzere tamamıyla “Mass Effect” serisinden esinlenerek yapılmış ve oyun bilgisayarı gereksinimi de doğabilir. Zira dallanıp budaklanan diyalog ağaçları, dövüş sistemi (ki çoğunlukla yakın dövüş yapacağınız için gerçekten garip şeyler ortaya çıkabiliyor, ama çoğunlukla baş edilebilir) ve ortalıkta dolaşma olayı. Hazır Mass Effect demişken, evet oyunumuz bir rol yapma oyunu ve karakter geliştirme olayı var. Fakat oyunda, Jonathan'ın karakterini geliştirmeyi maalesef keyfinizin istediği an değil, ancak yatağınıza döndüğünüz an yapabiliyorsunuz ki eğer Londra’nın belli başlı yerlerinde “Safe House”lar kurulmuş olmasaydı gerçekten can sıkıcı olabilirdi. Uyuyarak gelişme olayının bir başka kötü yanı da her yatağınıza uzandığınızda Londra şehrinde bir gün geçiyor ki bu şehirde bazı değişimlere neden olabiliyor. Mesela şehirde karşılaşacağınız bazı karakterler hastalanabilir veya hastalıkları daha da kötüleşerek mevta olabilirler.

Hazır karakterler demişken, evet oyunda bir dünya karakter ile karşılaşacaksınız ki oyuna ilginç bir tat olsun diye bu karakterler ile özel bilgileri öğrenebilir, istedikleri şeyleri yapabilir, hastalıklarını iyileştirebilir ve bu sayede gırtlaklarına yapıştığınızda bayağı güzel bir exp puanı alabilirsiniz. Fakat öldürdüğünüz her kişi şehrin sağlık durumunu bayağı bayağı düşürüyor. Hele bir de oyunda, “Pillar” adı verilen karakterleri öldürürseniz şehrin o bölgesi tamamıyla vebaya teslim oluyor ve haliyle bu durumda saldırganların sayısı artıyor ki bu pek de istenilen bir şey değil. Yani oyunumuzda morality olayı da var. Doktor olup hayat kurtarmak veya vampir olup kana doymamak sizin seçiminiz. Tabii işin içinde şehrin yapacağınız seçimler ile değişmesi ve iyi kötü son olayı da var, onu da bir göz önünde bulundurun derim ben.

Vampyr Oyun İçi - 2

 

Bunun dışında Jonathan sıradan bir vampir değil, kendisi bir Ekon yani hikâyenin geçtiği evrene göre soylu sınıfı bir vampir. Haliyle oyunda yapabileceklerinizin sınırı yok. Hatta bazı yetenekleri resmen Mortal Kombat serilerindeki Fatalityler’e taş çıkartan cinsten. Kurbanlarınızı ister damarlarındaki kanı kaynatarak patlatın, isterseniz onları yerden çıkan gölgeden kazıklara oturtun, isterseniz bir anda birçok düşmanınızı oldukları yerde parçalayın. Tabii her düz saldırı “Stamina”nızdan yukarıdaki gibi büyüler ise direkt olarak “Blood Bar”ınızdan yiyor. Hele bir de masumları öldürmeden oynuyorsanız karşılaşacağınız çoğu dövüş bayağı zor ve her boş saldırınız sizi nefes nefese bırakabilir. O yüzden oyunu taktiksel oynamak sizin için daha avantajlı.

Safe House olayına gelince Burada bir tek Jonathan'ı uyutarak geliştirmesini yapmıyoruz. Aynı zamanda hemen her house içinde bulunan Workbenchler sayesinde silah ve ekipmanlarımızı geliştirip, oyun boyunca karşılaşacağımız hastalıklar için ilaç yapabilir veya işimize yarayacak türden serumlar üretebiliriz ki o serumlar eğer doktor olarak oynuyorsanız kullanması elzem bir hale geliyor, çünkü dediğim gibi oyun boyunca karşılaşacağınız bazı düşmanlar baya can yakan cinsten. Düşmanlar demişken düşmanlar üç sınıfa ayrılıyor; avcılar, ölümsüzler ve yaratıklar. Her türün kendine has taktik ve saldırı anlayışı sınıfı var. Mesela “Avcı”lar çoğunlukla toplu halde gelip, uzaktan saldırmayı seçerlerken, ölümsüzlerde “Skal” isimli düşmanlar vahşi hayvan gibi üstünüze koşabiliyor. Fakat kendiniz gibi bir Ekon ile yüzleşirseniz ki şansınıza genelde tek tük karşınıza çıkıyorlar, sağlam bir dövüşe hazır olun. Tabii seviyeniz o Ekon’dan düşük ise oradan arkanıza bile bakmadan kaçın.

 

Oyun İçin Son Söz:

Son zamanlarda sağlam bir Aksiyon rol yapma oyunu çıkmamıştı ve maalesef görünüşe bakılırsa yine çıktı denilmesi biraz zor. Esasında hikâye, ortam ve karakter tasarımı olarak Vampyr çok sağlam bir potansiyele sahip olsa bile maalesef pek değerlendirememiş. Tabi Vampir tarzı hikayelerden, özellikle Twighlight serisinin yarattığı o vampircilik oynayan parlaksı emoların aksine old School, konuşması konuşma, savaşması savaşma Vampirlerden hoşlanan kişiler eğer oyundaki diyalog süresine katlanabilirlerse çok sağlam olmasa da tatmin edici bir deneyim yaşayacakları kesin. Fakat CastleVania, Blood ve Legacy of Kain gibi bol aksiyon hızlı oyunlar arayanlar bi zahmet uzak dursun.

Vampyr Oyun İçi - 3

 

Vampyr Oyun Hileleri:

Oyunda şu an için düzeltilmemiş bir hile var ve aslında GameHub ile oyun bilgisayarına da gerek yok. Geliştirme ekranında bir skill ağacı seçtikten sonra, klavyede “O” ve “P” tuşlarına basılı tutarsanız experience puanını istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz. Eğer GameHub üzerinden oynarsanız da GameHub ile kullanıcılar, yüksek performanslı oyun bilgisayarlarına ihtiyaç duymadan bulut üzerinden oyun oynama deneyimi yaşarken, cihazlarında fazla yer kaplayan oyunları indirmek ve yüklemek zorunda kalmıyor.

Yayınlanma Tarihi:

05.06.2018

Kategoriler:

Korku Aksiyon Macera

Çok yakında