Tropico 3

10.0 /10
467 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Tropico 3 Oyun İnceleme Makalesi

Soğuk Savaş sırasında yaşanan siyasi ve ekonomik ilişkilerin bozulmaya başladığı bir dönemde, kendimizi küçük bir tropik adada diktatör olarak ülke yönetmeye çalışırken bulduğumuz bir oyundur Tropico. Aslında oyunda yapmamız gereken şey oldukça basit. Önceden management tarzı oyun oynayanların aşina olduğu bir durumla karşı karşıyayız. Buradaki tek fark ise şehrin gürültülü ve kirli havasından uzak, sakin ve doğa ile içe içe bulunan bir adayı yönetmek! Oyunu ilk başta açtığımızda bir karakter seçimi ile karşı karşıya kalıyoruz. (Karakterlerin kendine has özellikleri ada üzerinde etkili olduğunu da hatırlatalım) Buradan karakterimizi seçtikten sonra ise oyunu öğrenmemiz açısından öğretici bazı yönlendirmeler ile bizden yapılması gerekenleri yaparken buluyoruz.

Oyun içinde birbirinden farklı görevler bulunduğu gibi istersek oyunumuzu normal modda da oynayabiliriz. İstersek endüstri ile ön planda bir ada ülkesi veya turizmi ile var olan bir ada inşa etmek bizlerin elinde. Oyun içerisinde tarımdan çiftlik yaşamına, sanayiye, eğitime, sağlığa ve dine kadar pek çok özellik mevcut durumda ve hepsi birbiriyle orantılı bir şekilde işliyor. Çalışan ve işsiz sınıfını yönetiyoruz ve maaşlarına kadar her şeye kendimiz söz sahibiyiz. Ayrıca, adamızda gerekli olan yapıları da istediğimiz yerlere ve istediğimiz kadar inşa edebiliyoruz. Devlet politikalarını da belirli bir para karşılığında uygulamaya koyabiliyoruz. Bunun yanında adamızda belli gruplara ayrılmış ideolojik gruplar da bulunmakta ve oyunda işleri zorlaştıran kısım da tam olarak burası diyebiliriz. Bilirsiniz ki halkın isteklerini yerine getirmek ve memnun etmek hiçbir zaman kolay olmamıştır. (Sonuçta kimse sarayında oturup yaz ayının sıcağında meyve yerken isyancılar tarafından devrilmek istemez.) Bundan ötürü her grubun isteklerini belli seviyede tutup onların refahlarını sağlayalım ki, seçimlerde ipi tekrardan göğüsleyelim.

Tropico 3 Oyun Kapağı

 

Oyundaki Seçimler

Oyundaki seçimlerden önce oy toplamak için bazı vaatler vermek veya yalancı politikacıyı oynayıp oy toplamak yine bize kalmış durumda. Peki eğitimsiz bir dünya düşünülebilinir mi? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Kalifiyeli personele her zaman ihtiyaç duyulmuştur sonuçta. Adamızda önemli yerlerde çalışmak (bankacı, asker, mühendis vb.) ve daha fazla para kazanmak için tabii ki eğitim şart oluyor. Sonuç olarak günümüzde de aynı şekilde işlemiyor mu çark? Tabii ki bunlar olurken gelişip büyüyen adamızda da sorunlar yavaştan baş gösteriyor. Artan nüfus, trafik, konut ihtiyacı ve sağlık sorunları ile birlikte daha da çekilmez bir hale geliyor ve bunlarla baş etmek yine size düşüyor. Emekliliğini daha konforlu bir evde geçirmek veya daha iyi şartlarda sağlık hizmeti almak kadar doğal ne olabilir ki? Adamızda yaşayan insanların sizin hakkınızdaki düşüncelerini, iş, aile, sağlık durumunu, ikamet yeri ve oyunu vereceği yere kadar hepsini bir mouse yardımıyla öğrenebiliyoruz. Yine bu kişiler üstünde belli entrikalar çevirmek bizim ellerimizde. Eğer oyunda oy almak için her yol mubahtır diyorsanız, size oy vermeyen kişiler hakkında tutuklama kararı, kaza ile öldürme süsü gibi birçok seçeneği de kullanabiliyoruz. (Tabi unutmadan bunları yaparken ailesinin tutumunu da göz önünde bulundurmayı unutmayalım.)

Sonuçta oyunda diktatör biziz, eğer istersek; “Ne seçimi ya? O da neymiş?” diyerek seçim yapmayabiliriz. Oyunda diğer bir önemli husus ise süper güç olarak bilinen ABD ve Rusya ile olan ilişkileriniz olacak. Bu ülkeler sizi yakından takip ediyorlar ve her ikisi de sizi kendi tarafında görmek istiyor. Bu ülkeler ile ilişkilerimizi aynı oranda tutmak son derece önemli bir husus olsa da “Ben ABD ile aynı tarafta olmam” diyip Rusya ile birlik olup iki dost ülke de olabilirsiniz. Tabii oyunda bunun faydasını da göreceksiniz. İlişki durumunuza göre adanıza bazı yardımlar sağlıyorlar. Bunları yaparken adanızda yaşayan ABD ve Rus vatandaşlarının da tutumunu göz ardı etmemeniz sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta ABD bir gün gemileriyle adanızda cirit atabilir ki, bu son isteyeceğiniz şey olabilir.

Tropico 3 Oyun İçi

 

Oyunun Özellikleri:

Oyunun grafiklerine ve seslendirmelerine değinecek olursak çıktığı yıla göre harika grafiklere ve seslendirmelere sahip diyebiliriz. Türünün en iyilerinden biri desek herhalde yanlış olmaz. Özellikle oyun içindeki müzikler sizi kendine hayran bıraktıracak cinsten bir güzelliğe sahip. Oyunu farklı kamera açıları ile oynamak da mümkün. Oyunda tek sıkıntının zaman faktörünün sadece biraz hızlı işliyor oluşu ve oyun bilgisayarı gereksinimi diyebiliriz. Bunun dışında oyunun management tarzı oyunların başında gelebilecek bir düzeyde olduğunu da söyleyelim. Eğer oyun bilgisayarına sahip değilseniz ve oyun yüklemekten hoşlanmıyorsanız GameHub ile indirmeden oynayabilirsiniz. Peki ya siz, halkının refahı ve menfaatleri için gece gündüz çalışan gerçek bir halk lideri mi, yoksa halkının isteklerini göz ardı eden bir diktatör mü olmak istersiniz?

Tropico 3 Oyun İçi - 2
 

Yapımcı:

Haemimont Games

Yayınlanma Tarihi:

20.10.2009

Kategoriler:

Strateji

Çok yakında