Nier: Automata

9.0 /10
520 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

NieR: Automata Oyun İnceleme Makalesi

NieR serisinin ikinci oyunu olan Nier: Automata, bir açık dünya aksiyon-rpg oyunu. Çıkışından önce kimsenin duymadığı ama çıktıktan sonra ise duymayanın kalmadığı bir oyun oldu ve oynanışına bakılırsa GameHub ile oyun bilgisayarı ihtiyacı olmaz. Platinum Games tarafından yapılan NieR: Automata'nın yönetmenliğini ilk oyunda olduğu gibi Yoko Taro yapıyor. Oyun, uzaylıların Dünya’ya saldırmasından sonra insanlığın Ay’a yerleştiği ve Dünya’yı geri almak için androidleri yarattığı bir distopik gelecekte geçiyor. Platinum Games’ten beklenildiği gibi rahat ve zevkli bir oynanışa sahip olsa da çeşitlenmeyen mekanikleri ve oyuna arada sırada giren bazen zevkli bazen ise sıkıcı bullet hell kısımları uzun süre oynadığınızda sıkıcı olabilir. Hikâye ise 2B ve 9S adında iki android üzerinden anlatılıyor.

NieR: Automata Oyun Kapağı

 

NieR: Automata Oyun Hikâyesi

Oyunun hikayesi 3 ana kısma ayrılmış durumda ve başlar başlamaz oyun vermek istedikleriyle ilgili ipuçları veriyor. Birinci ve üçüncü kısımlar her ne kadar güzel olsa da oyunun ikinci kısmı sıkıcı ve zorlama gelebilir. Ama credits ekranı akarken oyunun bütününe ve oyuncuya vermek istediği mesaj için ne kadar gerekli olduğunu görüyorsunuz. Oyunun en güçlü kısımlarından biri de Keiichi Okabe’nin bestelediği müzikleri. Bence oyun asıl buralarda ışıldıyor. Oyunun rüyadaymış gibi hissettiren müziklerini dinlerken açık ama boş dünyasında dolaşıp, silahların ve karakterlerin trajik hikayelerini okurken oyundan en çok zevki aldığımı hissettim.

NieR: Automata Oyun İçi

 

Oyun boyunca karşılaştığımız birçok karakter ve boss ünlü filozofların isimlerini ve kişiliklerini taşıyorlar. Eğer oyunda hiçbir şey hoşunuza gitmese bile müzikleri seveceğinize dair inancım tam. Oyuna başlamadan önce ise Valkyrie Aurora’nın yaptığı “Lore summary - From Drakengard to NieR: Automata” videosunu izlemenizi öneririm. Drakengard ve ilk NieR oyunlarının oldukça güzel bir özeti. Ama izlemeseniz dahi oyundan alacağınız zevki düşürmüyor. Buna ek olarak ping sorunu yaşamadan ve oyun bilgisayarı ihtiyacı olmadan oyun oynamak istiyorsanız GameHub ile bu artık münkün. NieR: Automata’yı indirmeden oynayabilirsiniz.

NieR: Automata Oyun İçi - 2

 

Yapımcı:

Square Enix

Yayıncı:

Square Enix

Yayınlanma Tarihi:

17.03.2017

Kategoriler:

Aksiyon

Çok yakında