Metal Gear Solid V: Phantom Pain

10.0 /10
407 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Metal Gear Solid V: Phantom Pain Oyun İnceleme Makalesi

Metal Gear Solid V: Phantom Pain, Metal Gear Solid için bir devam oyunu olduğundan bu yazıyı da Metal Gear Solid V: Ground Zeroes için bir devam yazısı olarak düşünün. Ground Zeroes’u oynamadan direkt olarak Phantom Pain’i oynayabilirsiniz ama benim düşüncem Ground Zeroes’u oynamanız, ki zaten Gamehub’la oyun bilgisayarı satın almaya gerek duymadan, indirmeden ve hızlı bir şekilde 1 saat civarında bitirebilirsiniz. Direkt olarak Phantom Pain oyunundan başlayacaklar için bu yazının sonunda Ground Zeroes’ta olan olayları kısaca yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain, Ground Zeroes’un bitiminden yaklaşık 10 yıl sonra başlıyor. Oyun, Mother Base’e yapılan saldırı sonrası Big Boss’un komadan çıktıktan sonra kaybettiklerini geri alışını ve intikamını anlatıyor. Hikâye olarak diğer Metal Gear oyunlarına göre zayıf bulduğum bir oyun oldu. Diğer oyunlarda olan film gibi ara sahneler Phantom Pain’de neredeyse yok gibiler ve Snake’in konuştuğunu duymuyoruz. Konuştuğunda ise ses sanatçılarının değişmesinden dolayı garip geliyor. Ama oyun derinliğini koruyor ve anlatmak istediklerini tam olarak anlatıyor. Ama bunun için görevler sonunda elde edilen kasetleri dinlemeniz gerekmekte. Codex bu oyunda iDroid ve codex konuşmaları da kasetler olarak karşımıza çıkıyor. Oyundaki görevlerde ana amaç bir üsse sızmak ve üsten kaçmak üzerine kurulu. Ama bunları yapışınız tamamen size kalmış ve yapış şekliniz görevin ilerleyişini değiştiriyor. İsteseniz yanınıza yardımcı karakter alarak, D-Dog’u alıp, düşmanların yerlerini saptayıp ona göre plan yapabilir ya da Quiet’a herkesi öldürterek görevleri yapabilirsiniz.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain Oyun Kapağı

 

Oyundaki bir diğer amaç ise yeni Mother Base’i ve ekipmanlarınızı geliştirmek. Peace Walker’da olduğu gibi düşman askerleri öldürmeyip Fulton ile Mother Base’e göndererek Mother Base’teki tesislerin seviyelerini yükseltiyoruz. Daha yüksek seviye daha güçlü ekipmanları açıyor, ekipmanları geliştirmek içinse para ve hammadde gerekiyor. Para ve hammaddeyi de yine görevlerden kazanıyorsunuz. Peace Walker’daki sistemin aynısı ve Mother Base’i dolaşarak gelişimini gördükçe tatmin oluyorsunuz. Sonuç olarak Metal Gear serisine bağlı bir insan değilseniz, eksilerinin sizi sıkmayacağı oldukça güzel ve uzun saatlerinizi vereceğiniz bir oyun GameHub’ta oyun bilgisayarına ihtiyaç duymadan ve indirme süreleriyle uğraştırmadan sizi bekliyor.

 

Metal Gear Solid V: Phantom Pain Oyun Hileleri:

-Bayıltabildiğiniz her canlıyı ve etkileşime geçebildiğiniz her aleti Mother Base’e gönderebiliyorsunuz. (Ayı, keçi, akbaba, tank, kamyon vs.)

-Ekipman şemalarını bulmak için görevlerde askerleri sorguya çekin.

-Bazı yan görevler ekipman şeması veya ekipman geliştirmek için gerekli personeli veriyor.

-Buddyler’inizin dostluk seviyelerini yüksek tutun.

-Quiet’ı öldürmeyin. D-Dog’tan sonraki en büyük yardımcınız ve hikayesi güzel.

-Oyunu bitirdikten sonra Mission 51’i Youtube’tan izlemeyi unutmayın.

-Bir göreve çıkarken üzerinize kullanmayacağınız şeyleri almayın, boşuna para harcatıyorlar.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain Oyun İçi

 

Metal Gear Solid V: Ground Zeroes Oyun Hikâyesi:

Oyunda Big Boss, toplama kampında çeşitli kafeslerde tutulan işkence edilmiş esirlerin arasında Chico’yu bulur ve yürümesini engellemek için ayak tendonlarına vida takıldığını görür. Chico’yu kurtardıktan sonra Paz’ı, Chico’dan aldığı kasetteki sesleri takip ederek ya da bulana kadar etrafta dolanarak (burası tamamen size kalmış) bulur ve Paz’ın da çeşitli işkencelerin kurbanı olduğunu görür. Paz’ı da kurtardıktan sonra helikopterle Mother Base’e dönerken Paz’ın içine C4 konulduğunun farkına varır. Helikopterdeki sıhhiye ile C4’ü çıkarıp atarlar. Mother Base’e döndüklerinde ise saldırı altında olduğunu görür ve kargaşanın arasından Kazuhira’yı kurtarır. Mother Base’ten uzaklaşırken Paz uyanır ve içinde başka bir bombanın daha olduğunu söyler ve helikopterden atlar, fakat o anda bomba patlar.

Metal Gear Solid V: Phantom Pain Oyun İçi - 2

Yayınlanma Tarihi:

01.09.2015

Kategoriler:

Aksiyon

Çok yakında