Crysis

10.0 /10
431 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Crysis Oyun İnceleme Makalesi

Crytek, 2004 senesinde, Far Cry’ı piyasaya sürerek oyun sektöründe büyük kasırgalar estirmişti. Aradan üç sene geçti ve Crytek, CryEngine 2 ile geliştirdiği Crysis’i oyuncularla buluşturdu. Muazzam grafikleri ve oyun yapısına değinmeden önce oyunun hikâyesinden bahsederek başlayalım ve GameHub üzerinden oyun bilgisayarı ihtiyacı olmadan oynayabildiğinizi hatırlatalım. 2020 yılında bir dağın etrafından alınan jeotermal belirtiler birçok ülkenin dikkatini çekmiş durumdadır. Fakat bu olayın tüm kaynağı Koreliler’dir ve çoktan “adayı” sarmış durumdadırlar. Biz ve ekibimiz ise bu adaya, rehin tutulan arkeologlarımızı kurtarmak için gidiyoruz ve hikâye ilerledikçe olayların rehineleri kurtarmaktan ibaret olmadığını öğreniyoruz. Üzerimizde mevcut yılın en üst düzey teknolojisi olan nano-teknoloji bir elbise yani “Nano-Zırh” var. Bu zırh bizlere, “görünmezlik, güçlü kas yapısı, ileri zırh ve ekstra hız” özellikleri de katıyor. Bu da oyunu çok daha zevkli hâle getiren özelliklerden sadece bir tanesi. Oyun hikâyesinden bahsederken “ada” dedim, çünkü oyun açık dünya yapısına sahip. Yerli kardeşler tropikal ada havasını oyuna harika bir şekilde aktarmış. Ayrıca bütün kullandığımız silahları özelleştirebiliyoruz ve oyunda araç kullanımı da mevcut.

Crysis Oyun Karakteri

 

Crysis Oyun Özellikleri

 Crysis’in bizler için en dikkat çeken ve en önemli kısmı ise tamamen Türkçe seslendirmelere ve arayüze sahip olması. Edilen küfürler, espriler kısacası her şey tamamen Türkçe ve Türkçeye özgü. Crytek, Crysis’in Türkçe olacağının sözünü vermişti ve bunu muazzam bir şekilde başarmışlar. Sadece konuşmalar değil, çevreyle etkileşimimiz sonucu ortaya çıkan ses efektleri de buna dahil. Bombaların, arabaların patlaması, kurşunların sekmesi, her silahın kendine has sese sahip olması ve müzikleriyle birlikte Crysis, kulaklarımıza lezzetli bir ziyafet sunuyor diyebiliriz. Oyunu dönemi arasında diğer oyunlardan sıyırıp, listenin tepesine yerleştiren diğer bir husus ise çevreyle etkileşimin oldukça gerçekçi (o döneme göre) olması. Fırlattığımız arabaların evlere çarpıp evleri darmadağın etmesi, herhangi bir eşyayı düşmanlara fırlatabilmemiz, ateş ettiğimiz ağacın yere yıkılması vb. bu güzel detaylardan birkaçı.

Değinilmesi gereken bir başka detay ise grafiklerin günümüze kıyasla hâlen diri olması.  Oyunun seslendirme kısmının yanı sıra görsel kısmı da bizlere ziyafet sunuyor. Crysis’in tek eksi yanı ise hikâyesinin 6-7 saatlik süreye sahip olması ve yapay zekanın yeterli seviyede olmaması. Akıcı hikâyesine ek olarak Crysis, çok oyunculu bir moda da sahip. Çok oyunculu modta kendi haritalarınızı da tasarlayabiliyorsunuz. Eğer Crysis’i ultra ayarlarda oynamak isteyip de oyun bilgisayarına sahip değilseniz, oyunu GameHub üzerinden indirmeden oynamanız size avantaj ve iyi bir oyun deneyimi sağlayacaktır.

Crysis Oyun İçi

 

Crysis Oyun Hileleri

­-Düşman birliklerine ve üslerine yaklaşırken gizlice yaklaşmanız ve pelerin modunu kullanmanız büyük çatışmalardan ve gereksiz ölümlerden sizi korur.

-Düşmanlara ve düşman birliklerine yaklaşmadan önce dürbünle düşmanları işaretleyip nasıl saldıracağınızı planlamak size büyük bir avantaj sağlar.

-Her fırsatta şarjör değiştirin.

-Silah eklentilerini kullanın. Dürbünler, atış şekli, mermi özellikleri…

-Patlayabilen objeleri bulun. Gaz konteynırları ve kırmızı variller oyun içerisinde patlayabilen bir yapıya sahip. Yakınlarında düşmanlar bulunurken bunları patlatmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Crysis Oyun İçi - 2

 

 

Yapımcı:

Crytek

Yayıncı:

Crytek

Yayınlanma Tarihi:

13.11.2007

Kategoriler:

Aksiyon

Çok yakında