Amnesia: The Dark Descent

5.5 /10
1629 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Amnesia: The Dark Descent Oyun İnceleme Makalesi

Penumbra’nın yaratıcılarının yeni şaheseri olan Amnesia, çıkışını yapmasıyla korku-gerilim türü oyunlara tamamen yeni bir soluk getirdi. Nerede olduğu bilinmeyen devasa bir kalenin içerisinde hafızasını kaybetmiş Daniel isimli karakteri birinci bakışla yönetiyoruz. Oyun hikâyesinin tamamını bize birden sunmuyor. Daniel’ın neden hafızasını kaybettiğini, bizi o devasa kalenin içerisine çeken sebebi ve eksik kalan soru işaretlerini oyun esnasında topladığımız notlar, günlükler, mektuplar ve küçük ara sahnelerle öğreniyoruz. Oyunun en güzel yanlarından biri çevreyle fazlasıyla etkileşimde bulunabilmemiz. Çoğu eşyayı elimize alıp yaklaştırıp etrafını inceleyebilir, istersek istediğimiz yere taşıyıp fırlatabiliriz. Ayrıca çekmece ve kapıları açarken fareyle tıklayarak değil, fareyi sürükleyerek açıp/kapatmak gerçekten güzel düşünülen noktalardan birisi.

Oyunun içerisinde ilerleyebilmek için çevreyle etkileşime geçerek birçok bulmacayı çözmemiz gerekiyor. Yanımızdan asla ayırmadığımız gaz lambası ve etrafta bulunan mum, meşalelerle çevremizi aydınlatabiliyoruz. Gaz lambasının yanması için çekmecelerden, masalardan “yağ”; mum ve meşaleler için “kibrit” toplamamız gerekiyor. Bütün bu ışık kaynaklarını tutumlu ve çok dikkatli bir şekilde kullanmamız gerekiyor yoksa ya akıl sağlığımız bizi öldürüyor ya da yaratıklar için açık hedef haline geliyoruz. Oyunda normal sağlığımızın yanı sıra akıl sağlığımız mevcut. Karanlıkta uzun süre kaldığımızda veya canavarlarla karşı karşıya geldiğimizde akıl sağlığımız önce hafif baş ağrısı ve ekran bulanmasıyla başlayıp, delirmeye kadar devam ediyor. Akıl sağlığımızı etraftan topladığımız ilaçlar veya aydınlık yerlerde vakit geçirerek tekrar yükseltebiliyoruz.

Oyun Yorumları ve Tüyoları

Yönettiğimiz karakter Daniel, tamamen savunmasız bir karakter olduğu için canavarlarla karşılaştığımız zaman önümüzde her zaman iki seçenek oluyor. Kaç ya da karanlığa saklan. Genelde saklanmak daha avantajlı bir konumda oluyor çünkü koşup, kaçarken gerilmiş ve korkmuş olmanın verdiği heyecanla canınızı kurtarmak için yanlış odalara girip kapana kısılabiliyorsunuz. Canavarların suratına kapıyı kapatmak pek bir işe yaramıyor çünkü kapıyı birkaç vuruşta kırabiliyorlar. Oyun gerek sesleri gerekse puslu, karanlık atmosferiyle sizi korkutmayı ve gerim gerim germeyi çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Aynı yapımcıların bir önceki oyunu Penumbra’nın aksine Amnesia’da grafiklerin geliştirilmemiş olması oyunun eksikliklerinden sayılabilir. YouTube’ta en fazla oyun videosu çekilen oyunlar arasında ve bu durumun böyle olmasında ünlü YouTuber “PewDiePie”ın da etkisi çok fazla. Üç farklı sonu bulunan Amnesia, “Justine” isimli bir ek paket ile ana oyunu oynayıp korkmaya doymayanları kaldıkları yerden devam etmeye çağırıyor. Ben bilgisayar oyunlarından korkmam, hepsi oynayanların abartmalarından ibaret diyorsanız “Amnesia: The Dark Descent” söylediklerinizi size sorgulatacak bir oyun. 

Yapımcı:

Frictional Games

Yayıncı:

Frictional Games

Yayınlanma Tarihi:

08.09.2010

Kategoriler:

Korku Macera

Çok yakında