Cities: Skylines

8.8 /10
2050 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Cities: Skylines Oyun İnceleme Makalesi

Şehir kurma üzerine kurulu olan Cities: Skylines’da, oyun başında boş araziler karşımıza çıkıyor. Bunlardan herhangi birini seçtikten sonra şehir kurma ve hatta metropol için çalışmalarımız başlıyor. Oyunun başında boş araziyi görünce kendinize “Ne yapacağım ben?” gibi bir soru sorabilirsiniz. Fakat ana yolu boş arazimize bağladıktan sonra küçük evler ve işyerleri kurmaya başlayınca devamı çorap söküğü gibi geliyor. Cities: Skylines’da oyuna nasıl başlarsanız öyle gidiyor. Ufak tefek evleri ve işyerlerini kurduktan sonra şehrimizin ihtiyaçları olan su ve elektriği vatandaşlarımıza ulaştırmamız gerekiyor. Fakat su ve elektrik santrallerini de şehirden uzak tutmalıyız, eğer tutmazsak vatandaşlar mutsuz olabiliyor ve mutsuz olduklarında da şehri terk ediyorlar. Yani oyundaki her şey birbiriyle bağlantılı olduğu için stratejimizi iyi belirlememiz gerekiyor.

Bana göre oyundaki en güzel planlamalardan biri de district özelliği. Bu özellikte, şehrimizi bölge bölge ayırabiliyoruz. Örneğin, sanayi bölgesinde sigara içmeyi yasaklayıp, park ve bahçe bölgelerinde tütün ürünleri kullanımına izin verebiliyoruz. Klasik endüstri kurup bölge olarak madenciliği seçtikten sonra, o bölgedeki binalar otomatik olarak madencilik ile uğraşıyorlar. Cities: Skylines ‘ da önem vermemiz ve dikkat etmemiz gereken noktalar oldukça fazla.

Oyunda Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Örneğin, su arıtma tesisi atıklarını denize döküyor. Bu yüzden, denize dökülen noktayı çok uzağa kurmalıyız ki temiz su ile kirli su birbirine karışmasın. Ayrıca şehrimiz ne kadar güzel olsa da güvenlik açısından itfaiye bir eve en fazla 2 saatte gitmeli. Vatandaşlar hastane, polis, itfaiye ve okullara kolay erişim sağlayabilmeli. İş yerlerini kurarken de müşterilerin kolay erişim sağlayabileceği yerleri seçmemiz gerekiyor. İş yerleri ne kadar çok iş yaparsa, alacağımız vergi de o kadar fazla oluyor ve yatırım yapmamız için büyük bir etken oluyor. Oyunun bana göre olan ince noktalarını saydım, fakat oyundaki tüm ince noktalar saymakla bitmez. Bu noktaları oynadıkça kendiniz de fark edebilirsiniz. Bana göre oyunun tek eksiği multiplayer modunun olmaması diyebilirim, çünkü eğer bu oyunu arkadaşlarımızla oynayabilseydik çok daha eğlenceli olabilirdi. Eğer siz de şehir kurma oyunlarını seviyorsanız, Cities: Skylines’ı kesinlikle oynamalısınız. Ayrıca bu oyunu GameHub üzerinden oynarsanız, size ping ve yüksek hız bağlamında büyük avantaj sağlayacaktır.

                                                   

 

Oyun İçi Cities: Skylines

Yapımcı:

Colossal Order Ltd.

Yayıncı:

Paradox Interactive

Yayınlanma Tarihi:

10.03.2015

Kategoriler:

Simülasyon Strateji

Çok yakında