Watch Dogs

9.3 /10
4558 Görüntülenme

Oyunu Puanla:

Watch Dogs Oyun İnceleme Makalesi

2014 tarihinde çıkışını yapmış olan Watch Dogs oyunu bize bilgisayar korsanı “Aiden Pierce”in hikâyesini anlatıyor. Aiden Pierce, yeğeniyle birlikteyken saldırıya uğruyor ve yeğeni bu saldırıdan sağ kurtulamıyor. Hikâyemiz de böylece başlamış oluyor. İntikam yemini eden Aiden, hiçbir şekilde yeğeninin katillerini bulup intikamını almaktan vazgeçmiyor. Evet, ilk duyduğumuzda bize de klişe ve basit bir hikâye olarak gözükmüştü fakat oyunu oynadıktan sonra, hikâyenin sunuluş şekli bizi içerisine çekti ve bir görev biter bitmez diğer göreve koştuk. Oyunun bu kadar fazla adından söz ettirmesinin ana sebebi hikâyesi değil, “hackleme mekanikleri”. Şehirdeki elektronik cihazların tümü (trafik ışıklarından tutun, köprüler, kameralar, bariyerlere kadar uzanıyor) ctOS verilen bir merkeze bağlı ve hepsi bu merkezden yönetiliyor. Biz de bu sisteme sızarak bütün şehri “Profiler” isimli telefonumuzla yönetebiliyoruz. Polislerden ya da düşmanlardan kaçarken köprüleri kaldırmak, su borularını patlatmak veya trafik ışıklarını değiştirerek kaza yapmalarını sağlamak oyunu eğlenceli kılan unsurlardan biri.

Oyunun dinamiklerini özellikle araç kullanımını hiç başarılı bulmadığımı söyleyebilirim, sola ya da sağa dönmek istediğimizde araç o yöne doğru kaymaya başlıyordu. Oyunda uzunca vakit geçiren birisi olarak biraz aceleye getirilmiş bir oyun olduğunu söyleyebilirim. 2012 yılında düzenlenen E3 sırasında oyunu duyuran Ubisoft GTA 5’i kast ederek, “Los Santos’ta birkaç ay yeter sizi Chicago’ya da bekleriz” diyerek oyuncuları büyük bir beklenti içerisine sokmuştu. İki sene sonra oyun çıktığında büyük beklentiler içerisinde olan bütün oyuncular, hüsrana uğradı. Başarısız dinamikleri, downgrade edilmiş grafikleri, belirli bir yerden sonra kendini tekrar ediyormuş hissi veren zayıf hikâyesi ve niceleri Ubisoft’u E3 sırasında söylediği iddialı sözler konusunda pişman ettirdi ve ağır eleştirilere maruz kaldı.

Watch Dogs Oyun Yorumu

Bütün saydıklarımın yanı sıra, yan görevleri (ana hikâye görevlerinden daha zor), mini-oyunlar, çevreyle ekileşimin fazla olması, toplanabilir ve gizli eşyalar ve en önemlisi multiplayer modu bu oyunu oynanabilir kılan unsurlar arasında. Görevleri yaparken nasıl ilerleyeceğiniz tamamen size kalmış, gizlice ilerleyerek düşmanları uzaktan öldürebilirsiniz ya da silahlarınızla hodri meydan diyip aksiyonun ortasına atlayabilirsiniz. Watch Dogs için beklentinizi düşük tuttuğunuzda sizi oldukça memnun edip, saatlerce oynama süresi sunan bir oyun diyebilirim. Yüksek beklentilerle oyuna başladığınızda ise oyun sizin için vakit geçirmek için oynanan bir oyun ötesine geçemiyor.

Çok yakında